AgroturystykaPensjonatyHotele i moteleGastronomiaOśrodki wczasoweTurystyka aktywna

O Augustowie słów kilka...

Augustów uważany jest za jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych Polski. Niewiele jest tak malowniczo położonych kurortów, naturalnie wtopionych w krajobraz jezior i lasów. Augustów to miasto sportów wodnych i turystyki aktywnej. Tłumnie przybywają tu kajakarze, żeglarze, narciarze wodni oraz wioślarze. Nie mniejszą popularnością cieszą się piesze lub rowerowe wycieczki po licznych szlakach Puszczy Augustowskiej, oferty okolicznych stadnin oraz rejsy Kanałem Augustowskim i Szlakiem Papieskim.

Szlaki turystyczneAtrakcje turystyczneGaleria
turystyka-augustow.pl » ATRAKCJE TURYSTYCZNE
        ATRAKCJE TURYSTYCZNE
Rynek Zygmunta Augusta
Kolumna Zygmunta II Augusta
Bulwary
Mostu na Śluzie Augustowskiej
Kanał Augustowski
Kapliczka Matki Boskiej Studzieniczańskiej
Augustów to nie tylko stolica sportów wodnych. Znajduje się tu wiele ciekawych miejsc i zabytków. Na turystów czeka urokliwy Rynek Zygmunta Augusta, traktowany obecnie jako centrum wieczornego życia. Wokół Rynku znajdują się liczne bary, restauracje, bary, ogródki kawiarniane. W centrum skweru stoi kolumna Zygmunta II Augusta.

Miasto i okolice zachęcają wielbicieli turystyki aktywnej do uprawiania sportu. Spacerowicze i rowerzyści będą czuli się tu jak w raju. Popularna trasa spacerów (promenada) prowadzi wzdłuż Netty. Podążając Promenadą można przedłużyć spacer o równie atrakcyjne bulwary.

Jeśli natomiast ktoś lubi długie wędrówki po mieście zachęcamy do dalszego spaceru, na którym po bulwarach można dojść do Mostu na Śluzie Augustowskiej, przy której z kolei mieści się Pomnik poległych mieszkańców Ziemi Augustowskiej.

Inne miejsca, które warto odwiedzić to: Bazylika Mniejsza Najświętszego Serca Jezusowego położona przy ul. Ściegiennego, Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w wieży którego znajduje się Izba pamięci I Pułku Ułanów Krechowieckich, nietypowy pomnik z hasłem „Nigdy więcej wojny”, siedziba Działu Historii Kanału Augustowskiego w budynku Dworku Prądzyńskiego, a także Muzeum Ziemi Augustowskiej z wystawami sprzętu związanego z rolnictwem i rybołówstwem oraz rękodziełem wiejskim. Nie wolno przegapić Restauracji „Albatros”, rozsławionej przez Janusza Laskowskiego w piosence "Siedem dziewcząt z Albatrosa".

Wspaniały Kanał Augustowski został zbudowany po to, aby uniknąć wysokich pruskich ceł wprowadzonych w 1823 r., które paraliżowały handel Królestwa Polskiego. O powstaniu tego inżynieryjnego fenomenu drogi wodnej zdecydowało ówczesne ministerstwo skarbu. Plany zakładały połączenie dorzecza Wisły z Niemnem (Kanałem Augustowskim) oraz Niemna z portem w nadbałtyckiej Windawie (Kanałem Windawskim, który ostatecznie nie został wybudowany). Projektantem Kanału Augustowskiego był Ignacy Prądzyński (późniejszy generał, bohater powstania listopadowego).

Jedną z najbardziej znanych atrakcji Augustowa jest pierwszy profesjonalny wyciąg dla narciarzy wodnych na jeziorze Necko. Jego długość wynosi 740 m. Z wyciągu może korzystać jednocześnie 8 osób. Odbywają się tu liczne imprezy sportowe, m.in. Wodny Slalom Gwiazd z Trójką oraz Amatorskie Mistrzostwa Polski w Narciarstwie Wodnym.

W Augustowie warto zobaczyć Pałacyk dawnego Zarządu Wodnego. To eklektyczny pałacyk z początku XX wieku, przed I wojną światową był siedzibą kierownictwa wiślano-niemeńskiej drogi wodnej. W 1939 r. budynek zajęła radziecka straż graniczna, przy której swją siedzibę miało także NKWD. 22 czerwca 1941 r. doszło tu do rozstrzelania 30 więźniów.

Budynek dawnej poczty to kolejny zabytek wart uwagi. Neoklasycystyczny budynek projektu H. Marconiego wzniesiono w 1829 r. przy trakcie warszawsko-petersburskim. Budynek pełnił rolę stacji przeprzęgowej na 16 koni oraz hoteliku dla specjalnych gości, m.in. rodziny carskiej. W 1964 r. w budynku poczty uruchomiono hotel oraz biuro turystyczne. Obecnie ma tu swoją siedzibę Szkoła Muzyczna I stopnia. W pobliskim parku znajduje się kilka pomników przyrody, m.in. klon pospolity, jesion wyniosły, brzoza brodawkowata oraz ogromny głaz postawiony dla upamiętnienia 150. rocznicy rozpoczęcia budowy Kanału Augustowskiego.

Najbardziej znanym obiektem kultu jest obraz Matki Boskiej Studzieniczańskiej - Matki Kościoła. Uwieńczony koronami papieskimi 17 września 1995 roku obraz został namalowany techniką olejną przez nieznanego artystę. Pochodzi z XVIII w. i jest wierną kopią wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej. Ludzie wierzą, że woda ze studzienki usytuowanej obok kapliczki ma uzdrawiającą moc. Od kapliczki ścieżka wiedzie do drewnianego kościoła MB Szkaplerznej. Kamień węgielny pod jego budowę położono w 1847 r. Kościół ma 3 ołtarze - główny św. Anny, boczne - św. Jana Nepomucena i św. Tekli. Wystrój wnętrza świątyni jest dziełem ludowych artystów. W 1999 r. sanktuarium w Studzienicznej odwiedził papież Jan Paweł II. Wizytę upamiętnia pomnik Ojca Świętego ze słynnymi słowami wypowiedzianymi przez niezwykłego gościa: "Byłem tu wiele razy, ale jako papież po raz pierwszy i chyba ostatni".
wszystkie imprezy »Portal Turystyczny Suwalszczyzna
Mazurski Serwis Turystyczny
Podlaski Serwis Turystyczny
Zimowy Serwis Turystyczny
Smolniki-informator turystyczny
Suwalski Serwis Informacyjny
Suwalszczyzna zaprasza NA GRZYBY

Copyright © 2009, www.turystyka-augustow.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt: ps@it-service.pl ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Tel.: 087 730 59 91