AgroturystykaPensjonatyHotele i moteleGastronomiaOśrodki wczasoweTurystyka aktywna

O Augustowie słów kilka...

Augustów uważany jest za jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych Polski. Niewiele jest tak malowniczo położonych kurortów, naturalnie wtopionych w krajobraz jezior i lasów. Augustów to miasto sportów wodnych i turystyki aktywnej. Tłumnie przybywają tu kajakarze, żeglarze, narciarze wodni oraz wioślarze. Nie mniejszą popularnością cieszą się piesze lub rowerowe wycieczki po licznych szlakach Puszczy Augustowskiej, oferty okolicznych stadnin oraz rejsy Kanałem Augustowskim i Szlakiem Papieskim.

Szlaki turystyczneAtrakcje turystyczneGaleria
turystyka-augustow.pl » O AUGUSTOWIE SŁÓW KILKA...
        O AUGUSTOWIE SŁÓW KILKA...
Augustów obok Zakopanego i Sopotu uważany jest za jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych Polski. W latach powojennych po wybudowaniu paru obiektów sanatoryjnych Augustów podjął starania o uzyskanie praw uzdrowiska. Statut uzdrowiska miasto uzyskało w 1993 roku. Niewiele jest kurortów tak malowniczo położonych jak Augustów.

Augustów to miasto sportów wodnych i turystyki aktywnej. Tłumnie przybywają tu kajakarze, żeglarze, narciarze wodni oraz wioślarze. Nie mniejszą popularnością cieszą się piesze lub rowerowe wycieczki po licznych szlakach Puszczy Augustowskiej, oferty okolicznych stadnin oraz rejsy Kanałem Augustowskim i nagrodzonym Złotym Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej 2009 – Szlakiem Papieskim. Liczący ponad 30 tysięcy mieszkańców Augustów jest malowniczo wtopiony w krajobraz jezior i lasów.

Augustów to miasto powiatowe, położone w północnej części województwa podlaskiego nad rzeką Nettą, na zachodnim skraju Puszczy Augustowskiej - jednego z największych kompleksów leśnych w Polsce. Puszcza zajmuje powierzchnię 100 tys. ha, otaczając Augustów od północy, południa i od wschodu. Kompleks warty jest szczególnej pieczy i ochrony między innymi jako miejsce występowania wielu rzadkich roślin i zwierząt. Na terenie Puszczy Augustowskiej znajdują się liczne jeziora: Wigry, Sajno, Białe Augustowskie, Necko, Studzieniczne, Serwy, Blizno, Pomorze i inne. Augustów leży na terenie Zielonych Płuc Polski. W związku z tym zadania dotyczące ochrony środowiska naturalnego mają tu wymiar szczególny.

Najbardziej znaną atrakcją Augustowa jest Kanał Augustowski. To inżynieryjny fenomen drogi wodnej z XIX wieku. Obecnie znaczący zabytek regionu Augustowa, który od wielu lat kandyduje do wpisania na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Łączy on dorzecza Wisły i Niemna. Ma długość około 102 km. Na kanale wybudowano 18 śluz, z czego 14 znajduje się na terytorium Polski, jedna w pasie granicznym i 3 na terenie Białorusi. Powstał na bazie projektu gen. Ignacego Prądzyńskiego, a jego budowa, z przerwą w czasie powstania listopadowego, trwała 15 lat (1824 - 1839 r.).

Na początku XVI stulecia Królowa Bona zauważyła wyjątkowość ziem położonych w Puszczy Augustowskiej i zleciła staroście knyszyńskiemu - Piotrowi Chwalczewskiemu założenie miasta Zygmuntowo. Obsługiwało ono trakty biegnące z Litwy i Białorusi do Prus, Wielkopolski, Krakowa i Warszawy.

Przywilej lokacyjny na prawie magdeburskim wydał w Wilnie król Zygmunt August 17 maja 1557 roku. Nazwę i herb z monogramem miasto przyjęło od założyciela. Pierwsi mieszkańcy Augustowa byli głównie Polakami pochodzącymi z drobnoszlacheckich rodzin mazowieckich.

Na dynamiczny rozwój usytuowanego na północno – wschodnim krańcu Polski grodu w początkowych latach istnienia wpłynęła duża liczba osiedlających się tu rzemieślników. Największe cechy stworzyli piekarze, rzeźnicy, szewcy, kowale i kołodzieje.

Augustów oferuje liczne imprezy kulturalne:
-Mistrzostwa Polski w Pływaniu Na Byle Czym – "Co ma pływać nie utonie"
-Augustowskie Lato Teatralne
-Międzynarodowe Mistrzostwa w Skokach na Nartach Wodnych
-Regaty o Błękitną Wstęgę Jezior Augustowskich
-Wodny Slalom Gwiazd z Trójką i Turniej Miast Przyjaciół Trójki
-Balladowe Wieczory nad Neckiem
i wiele innych
wszystkie imprezy »Portal Turystyczny Suwalszczyzna
Mazurski Serwis Turystyczny
Podlaski Serwis Turystyczny
Zimowy Serwis Turystyczny
Smolniki-informator turystyczny
Suwalski Serwis Informacyjny
Suwalszczyzna zaprasza NA GRZYBY

Copyright © 2009, www.turystyka-augustow.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kontakt: ps@it-service.pl ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Tel.: 087 730 59 91